M8. Przebudowa Domu Z 1975R Na Żoliborzu. Jeden Z Najpiękniejszych Domow W Polsce 2023

FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny
LOKALIZACJA: ul. Mieroslawskiego, Żoliborz Oficerski, Warszawa

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 280m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 311m2
ROK: 2014-2022.
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis

współpraca: mgr arch. Mariusz Krystoń

Dom powstał w latach 70-tych. Został posadowiony z dwóch stron w ostrej granicy. Jego elewacja udawała neo-klasyczną XIX-wieczną fasadę. W blizniaczej zabudowie z sąsiednim budynkiem utrzymanym w zupelnie innym charakterze stanowił niedobraną stylistycznie parę.

Uznaliśmy, że całość nie jest przykładem architektury jaki warto zachowac dla przyszlych pokoleń. Mieliśmy nieodparte wrażenie, że już sam budynek chciałby zmienic swoj wygląd. Chciałby się wyprostować, niczego nie udawac i wygladać adekwatnie do czasów w jakich zastała go przebudowa. Powinien nawiązywać do czasów kiedy na Zoliborzu Starym swoje projekty realizowali wielcy polscy modernisci jak Stanisław i Barbara Brukalscy czy Juliusz Żurawski. Nielatwo bylo przekonać wydział konserwacji zabytków do takiego pomysłu. A jednak się udalo, projekt uzyskał zalecenia konserwatorskie i po wielu perypetiach został zrealizowany. 

Dom został radykalnie przebudowany. Zmiana umiejscowienia schodów umożliwiła lepsze rozplanowanie funkcji i powiększenie wnętrza domu. Konstrukcję zabiegowych schodów widać przez pionowe przeszklenie na wysokość dwóch kondygnacji.

Na wyniesionym parterze znajduje się salon z jadalnią, otwarta kuchnia i gabinet. Od frontu i ogrodu elewacja została mocno przeszklona co powoduje, że zieleń zagląda do wnętrza domu.

Na piętrze zlokalizowano dwa pokoje i łazienkę z wyjściem na taras na zadaszeniu parteru. Od strony ogrodu w podpiwniczeniu po obniżeniu poziomu podłogi udało się dodatkowo umieścić sypialnię z dużą łazienką i garderobą. Dobre doświetlenie zapewniają rozsuwane okna typu HS, które dodatkowo pozwalają na wyjście z sypialni wprost na kameralny taras poniżej poziomu terenu.

M8 zyskał drugie życie i adekwatny wygląd do miejsca w jakim się znajduje.

M8 przebudowa domu na Zoliborzu Starym to jeden z najpiękniejszych domów w Polsce 2023

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij