Monolit. Osiedle Domow. Straszyn Pod Gdańskiem.

FUNKCJA: Osiedle 8 domów w zabudowie bliźniczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gańskiem, ul. Marsa/Jowisza
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2160m2
ROK: Projekt 2021-Realizacja 2024.

INWESTOR: 4 KONCEPT i HERZINVEST

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis, 

WSPÓŁPRACA: mgr arch. Piotr Gasparski

PROJEKT ZIELENI: arch. Marta Dorozik

KONSTRUKCJA: mgr inż. Jan Tolksdorf

Fotorender: Outrun Szymon Biegaj

Budynki zainspirowane zostały Torosami czyli spiętrzonymi przez wiatr i prądy morskie „górami lodowymi” występującymi na Bałtyku w okolicach Półwyspu Helskiego. Bryły budynków zwieńczone kamiennymi skosami dachów, ukośne linie okien czy dynamiczne nadwieszenia pięter nawiązują do geometrii połamanej i spiętrzonej kry lodowej. Całość wpisuje się w uformowaną w prawiekach skarpę z potokiem, porośniętą starymi dębami, których konary przecinają powietrze w różnych kierunkach. Torosy to absolutnie wyjątkowe zjawisko które w istotny sposób  wpłynęło na ostateczny wygląd naszych budynków.

Osiedle swoją nazwę zawdzięcza monolitom czyli ogromnym głazom narzutowym pozostawionym przez epokę lodowcową, które występują w rejonie żuław wiślanych. Często takie głazy stanowiły miejsce kultu dla zamieszkujących tutaj ludów, które kojarzone było z płodnością i urodzajem. Struktura Monolitu znalazła swoje odbicie w kamiennym wykończeniu dachu i elewacji budynku. Uzyskana w ten sposób spójna forma domów i jej skalny rzeźbiarski charakter dobrze oddaje ducha tej nazwy.

Osiedle zostało zlokalizowane na unikalnej działce, której teren jest wyniesiony ponad metr nad poziom ulicy a jej krawędź kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Na kamienistym dnie skarpy przepływa strumień Raduni.

Konstrukcja domów została oparta o żelbetowe ściany gr 18cm i stropy monolityczne. Elewacje i dach zostały zaprojektowane w systemie wentylowanym i wykończone płytami polskiego twardego piaskowca o gr 4cm. Na parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem, jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz łazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2wie łazienki. Wysokość użytkowa piętra to 2,7m. Budynki zostaną wyposażone w klimatyzację i rekuperację. Każdy lokal posiada 2wu stanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij