Dom Dwojaki. P6

FUNKCJA: 4 lokalowa Willa miejska z garażem podziemnym
LOKALIZACJA:   ul. Poziomkowa 6, Stare Włochy, Warszawa.
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 620m2
ROK: 2019/2020r. 

INWESTOR: MaRS sp.z o.o.


AUTOR: mgr arch. Paweł Lis

współpraca: mgr arch. Karolina Osuchowska

KONSTRUKCJA: mgr inż. Daniel Chmiel

GENERALNY WYKONAWCA: PLACE INVEST

foto: Radek Gałczyński

DOM DWOJAKI to czterolokalowa willa miejska zaprojektowana na Starych Włochach. Budynek odwołuje się do tradycji ceglanych domów z okresu międzywojennego a jego nazwa nie jest przypadkowa.

Dwojaki – to podwójne naczynie gliniane z uchem, w którym dawniej donoszono na pole dwudaniowe posiłki pracującym tam cały dzień oraczom czy żniwiarzom. Jak podaje Wikipedia.

-Zamiast dużego garnka, mamy dwa mniejsze naczynia, do tego zgrabnie połączone razem. Wszystko się mieści, lepiej funkcjonuje i dużo lepiej wygląda.

Podobnie z architekturą tego budynku. Łatwiej i wygodniej pomieścić oczekiwania inwestora i ograniczenia Planu Miejscowego w dwóch mniejszych budynkach stanowiących całość niż w jednym. W tym wypadku to było dobre rozwiązanie- tłumaczy architekt Paweł Lis.

 W efekcie budynek został „rozcięty” w poprzek bocznych elewacji. Ten zabieg podkreślił strefę wejścia oraz pozwolił na doświetlenie lokali w ich środkowej części. Zadaszenie zostało podzielone na dwa niezależne dachy i oddzielone wąskim tarasem. Bryła budynku została podwojona. Tak powstał Dom Dwojaki, który swoją formą przypomina bliźniacze ceramiczne naczynie.

Każdy z czterech lokali willi ma trzy poziomy i własny teren zielony. Parter o wysokości 3 metrów, mieści przestronny salon z jadalnią oraz otwartą kuchnią. Ze strefy dziennej możemy wyjść prosto na duży, zielony ogródek. Na piętrze znajduje się wygodna sypialnia z łazienką oraz gabinet. W większych lokalach znajduje się dodatkowy pokój gościnny. Na trzecim poziomie, czyli poddaszu mieszczą się dwa pokoje i łazienka. Garaż znajduje się w części podziemnej budynku. Taki program gwarantuje komfortowe funkcjonowanie 4 osobowej rodziny.

Na uwagę zasługują balkony na pierwszym piętrze po obu stronach budynku. Podparte skośną klinkierową ścianą, tworzą charakterystyczny akcent w kształcie litery T. Dzięki temu cała architektura budynku staje się bardziej wyrazista.

Trzykondygnacyjny budynek ma elewacje obłożone płytką klinkierową ręcznie formowaną ,,Fortuna” firmy Wienerberger. Przestrzenie międzyokienne zostały zabudowane płytami w systemie  alucobond, dach został pokryty blachodachówką
z firmy Pruszyński. Wszystkie okna są zaprojektowane jako dwukomorowe trzyszybowe w systemie ślusarki aluminiowej. Część z nich została zaopatrzona w system przesuwny typu HS.

 

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij