K20A. Slim House

FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny
LOKALIZACJA: ul. Kraszewskiego, Stare Włochy Warszawa

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 220m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 500m2
ROK: 2020.

INWESTOR: Prywatny

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis
WSPÓŁPRACA: mgr arch. Karolina Osuchowska

KONSTRUKCJA: mgr inż. Daniel Chmiel

FOTO: Radek Gałczyński

Czy na działce o szerokości 10m można wybudować funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie dom?

Czy 4 osobowa rodzina z psem jest w stanie w nim normalnie żyć? Czy to w ogóle możliwe?

Podobne pytania zadają sobie inwestorzy szukając miejsca dla własnego domu w dużym mieście w oparciu o racjonalne warunki finansowe.

Ten dopasowany swoim kształtem do długiej i bardzo wąskiej działki dom stoi przy ul. Kraszewskiego na Starych Włochach w Warszawie. Pośród innych domów stojących w pierzei ulicy SLIM HOUSE K20A wyróżnia się charakterystyczną formą frontowej elewacji, który przypomina kształt odwróconej litery P.

Jego bryła i funkcja zostały dostosowane do nietypowej działki. Chcąc uzyskać optymalne warunki zabudowy na działce o szer 10m i długości 50m zdecydowano o posadowieniu budynku w ostrej granicy.

Pozwoliło to na wykonanie dodatkowych okien w części wydłużonej domu, co z kolei umożliwiło prawidłowe doświetlenie salonu i kuchni w parterze budynku. Dzięki temu udało się także uzyskać lepszą lokalizację dla trzeciego pokoju na piętrze. Dom zyskał lepszy dostęp do światła słonecznego, możliwość parkowania i odpoczynku.

Od frontu powinno znaleźć się miejsce na zaparkowanie drugiego auta, śmietnik, przyłącza w ogrodzeniu, furtki i chociażby skrzynka na listy. Zapewnienia miejsca dla tych rzeczy nie ułatwia szerokość działki 10m i linia zabudowy w odległości 5m od granicy działki. W związku z tym zastosowano bramę przesuwną dwuskrzydłową a całe miejsce przed budynkiem zajmuje podjazd.

Po drugiej stronie domu znajduje się zielony dziedziniec i część wypoczynkowa obrośnięta starodrzewiem.

Strefę dzienną na parterze stanowi duży przeszklony salon z kominkiem oraz jadalnia z otwarta kuchnia.

Parter od piętra oddziela duży taras w formie nadwieszenia. Pod nim udało się umieścić strefę relaksu z kominkiem zewnętrznym. Bryła nadwieszenia stanowi wyrazisty element w kompozycji całego budynku. Na piętrze znajduje się sypialnia rodziców z łazienką i garderobą, dwa pokoje dzieci, dodatkowa łazienka i kotłownia. Wszystkie pokoje mają dostęp do tarasu biegnącego dookoła budynku.

 

Dom został zaprojektowany dla współczesnej rodziny 2+2. Inwestor, który ma upodobanie do czystej i oszczędnej w wyrazie architektury zgodził się na wykończenie elewacji płytką klinkierową w kolorze kości słoniowej. Płytka została ułożona w regularny sposób w poziomych pasach. Pozwala to na uporządkowanie pionów i poziomów na elewacji nadając im uporządkowany i elegancki charakter.

Wielkoformatowe okna w antracytowych ramach aluminiowych, których wysokość w parterze wynosi 3m posiadają pakiet 3 szybowy i ,,ciepłą ramkę”. Na parterze i piętrze wyjście z większości pokoi na tarasy zapewniono poprzez zastosowanie okiennego systemu przesuwnego typu HS. W celu poprawienia parametrów wentylacji dom został wyposażony w rekuperację.

 

Mocno przeszklony budynek został zaprojektowany w prosty i funkcjonalny sposób dopasowując się do wąskiej i trudnej w zabudowie działki. Dom typu SLIM HAUS to ciekawa odpowiedz na to jak w prawidłowy sposob zaprojektować budynek na działce o szerokości dużo poniżej 16m.

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij