Pawilon Ii. Siemianowice Śląskie.

FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny
LOKALIZACJA: Siemianowice Śląskie, ul. Węglowa

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 230m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 1220m2
ROK: 2015/2016.

INWESTOR: Prywatny

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis

WSPOŁPRACA: mgr archKatarzyna Kmita

To drugi dom jednorodzinny w formie pawilonu w dorobku pracowni.

Inspiracją dla tego projektu były tzw Case Study Houses realizowane w latach 50 i 60 w USA. Domy w formie mocno przeszklonych pawilonów projektowali tacy wybitni architekci jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe.

Budynek ma formę dlugiego pawilonu z poprzeczną nadbudową. W parterze zlokalizoana jest funkcja dzienna, pomieszczenia gospodarcze i garaż. Na piętrze znajdują się sypialnie i łazienki. Dom zostal zaprojektowany na planie niesymetrycznego krzyża, który tworzą dwa prostopadłościany polożone na sobie. Krótsze ramię prostopadlościanu na piętrze dzieli budynek na strefę dzienną z otwartym patio i strefę wjazdu z garażem. Szerokie okna parteru i pokojow na piętrze wychodzą na to samo patio.

Energooszczędność to także cecha domu o dużej ilości okien. Stosując innowacyjne technologie udało się powstrzymać ucieczkę ciepła uzupełniając jednocześnie straty energii drogą pasywnych zysków słonecznych. Odchudzony przekrój dachu uzyskano dzięki zastosowaniu plyty izolacyjnej PIR o współczynniku Lambda 0,021. Zredukowano mostek termiczny na styku szyby i ramy stosując cieply profil aluminiowy i 3szybowy pakiet w oknach. W parterze zastosowano szklo antywłamaniowe. Mocno przeszklony budynek został zaprojektowany w prosty sposób i w oparty o przejrzystą funkcje. Całość dobrze wpisuje się w teren i dzięki lekkiej kompozycji zyskuje charakter pawilonu.

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij