Rb23. Jeden Z 10 Najlepszych Domow W Polsce W 2020R
FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny
LOKALIZACJA: miejscowość pod Warszawą
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 285m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 1800m2
ROK: 2017-2019
INWESTOR: Prywatny
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis
KONSTRUKCJA: mgr inż. Daniel Chmiel
FOTO: Radek Gałczyński
Czy współczesny 300 metrowy dom może aspirować do miana rezydencji? Według nas może.
RB23 nie posiada monumentalnej, wielokondygnacyjnej bryły z podjazdem dla kilku aut ani wielkiego podgrzewanego basenu w ogrodzie. RB 23 jest lekką, dynamiczną architekturą zakomponowaną z trzech prostopadłościennych brył. Każda z nich została obłożona płytką klinkierową i kryje w sobie inną funkcję. Dom został wybudowany w małej leśnej miejscowości pod Warszawą.
Od strony wschodniej w najdalej wysuniętym prostopadłościanie został zlokalizowany dwu stanowiskowy garaż z szerokim podjazdem. Druga, parterowa równoległa do drogi bryła kryje w sobie strefę dzienną. Wejście do niej zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu do którego prowadzi alejka wykonana z wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego. Wejście do domu podkreśla duże kwadratowe okno w wiatrołapie, które stanowiącę ramę dla obrazu schodów w salonie.
Po wejściu do domu widok otwiera się na przestronny salon z kominkiem, jadalnię i otwartą kuchnię z wyspą. Po drugiej stronie korytarza jest gabinet, pokój gościnny, duża garderoba i toaleta. Obie strefy dzielą jednobiegowe schody swobodnie oparte o strop piętra. Lekkości nadaje im ażurowej konstrukcja i szklana barierka. Parter charakteryzuje wysokość 3m oraz brak betonowych podciągów nad otworami okiennymi. Dzięki temu okna rozcinają ścianę od podłogi do samego sufitu.
Z salonu poprzez rozsuwane okna HS można przejść na taras zewnętrzny. Tutaj mieści się prawdziwa strefa relaksu. W cieniu pod nawisem balkonu ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł basenu z jacuzzi . Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok został zaprojektowany zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni. Nagłośnienie ukryto w dociepleniu zadaszenia zewnętrznego. Ze strefy odpoczynku roztacza się widok na uporządkowaną leśną zieleń. Oprócz wieloletnich sosen i dębów są nasadzenia jałowców, cisów i berberysów. Przed komarami chroni lawenda i kocimiętka
Trzeci prostopadłościan stanowiący piętro budynku został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia. Od strony wejściowej jego elewacja została rozcięta długim wąskim oknem, które zostało wciśnięte w głąb ściany. Efekt został podkreślony przez ukośne ścianki oprawione w ceramiczną wąską ramę fasady. Piętro to strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Są tutaj dwa dziecięce pokoje z łazienką, sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz pralnia. Z pokojów można wyjść na balkon, który jednocześnie stanowi zadaszenie zewnętrznej strefy wypoczynku.
Oprócz standardowych instalacji dom posiada rekuperację, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarzadzania światłem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewacja została wykonana z płytek klinkierowych a wykończenie podjazdu i chodników ułożono z płyt betonu architektonicznego.
Ten prawie trzystu metrowy dom z dwustanowiskowym garażem , swoim ascetycznym wyglądem i funkcją jaką zawiera a także leśny ogród z kameralnym basenem i strefą wypoczynku zasługuje na miano małej butikowej rezydencji.
PORTAL ARCHINEA I PORTAL F5 UZNAŁ RB23 JEDNYM Z NAJLEPSZYM DOMOW W POLSCE.
https://www.f5.pl/design/najlepsze-domy-w-polsce-rb23-wspolczesna-rezydencja-butikowa
https://archinea.pl/10-najciekawszych-realizacji-domow-jednorodzinnych-2020-roku/