Osiedle Rubra. Straszyn Pod Gdańskiem.

FUNKCJA: Osiedle 7 domów w zabudowie bliźniczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gańskiem, ul. Jasia i Małgosi
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 1645m2
ROK: 2020 w trakcie budowy

INWESTOR: HERZ INVEST

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis, 

WSPÓŁPRACA: mgr arch. Karolina Osuchowska, mgr arch. Piotr Gorzelańczyk

KONSTRUKCJA: mgr inż. Darek Gardziński

W nazwie Rubra mieści się klinkierowy charakter zabudowy naszego osiedla nawiązuje do lokalnej architektury Żuław. Można tu wymieniać pozostałości zabudowań stacji kolejowych: Straszyn-Prędzieszyn, Bielkowo oraz Pruszcz Gdański; domy mieszkalne, kamienice, czy budynek młyna – wzniesione w Pruszczu Gdańskim na przełomie XIX i XX wieku. Najważniejszą inspiracją w tym zakresie stanowią istniejące do dziś hydroelektrownie wznoszone na rzece Raduni od początku XX wieku.

Architektura osiedla przy ul. Jasia i Malgosi to współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu. Nadwieszone bryły pięter nawiązują do charakterystycznych już od XVII w dla Żuław domów podcieniowych. Skosy ścian i zadaszeń nawiązują do charakterystycznych dla regionalnego budownictwa szkieletowego ukośnych zastrzałów.

Inspiracją dla przy tworzeniu dynamicznej formy moich budynków był także znajdujący się w bliskim sąsiedztwie oraz widoczny z miejsca planowanej inwestycji budynek kościoła pw. św. Jacka Odrowąża. W jego współczesnej formie można odnaleźć ślady budownictwa tradycyjnego dla Żuław i Pomorza. Wprowadzając elementy ukośne nawiązałem do zwieńczenia wieży straszyńskiego kościoła, w którym przy zastosowaniu bardzo skromnych środków artystycznych autor zestawił statyczną geometrię murów z dynamiczną formą trójkątów zadaszenia. Takie myślenie o architekturze jest mi bardzo bliskie.

Układ domów wymusila malownicza działka, pochylona w kierunku południowym i zakończona skarpą porośniętą starodrzewiem. W związku z tym budynki zostały zaprojektowane w układzie kaskadowym co umożliwiło prawidłowe wpisanie ich w pochyły teren. Dzięki temu każdy dom ma widok oraz taras i ogród z otwarciem na południe. Każdy lokal ma dużą ilość przeszkleń w tym okna na parterach o wysokości 3m. To wszystko zagwarantowalo mieszkańcom osiedla odpowiednią ilość światła słonecznego i komfortowe warunki zamieszkania.

Konstrukcja domow została oparta o ściany murowane z silki wzmocnione tarczami zelbetowymi gr 24cm i stropy monolityczne. Elewacje wykończone plykami pociętymi z ręcznie formowanej cegly. W parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz lazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2wie łazienki. Wysokosc użytkowa piętra to 2,7m. Budynki zostaną wyposażone w pompy ciepła oraz klimatyzację i rekuperację. Kazdy lokal posiada 2wu stanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym.

Wyrazista podkreślona przez czerwień klinkieru architektura osiedla dobrze wpisuje się w naturę unikalnej działki i cały kontekst historycznej zabudowy Żuław. Tętniąca dobrą energią Rubra to jedna z naszych wyróżniających się i ulubionych realizacji.

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij