Dwojaki – to podwójne naczynie gliniane z uchem, w którym dawniej donoszono na pole dwudaniowe posiłki pracującym tam cały dzień ludziom.
-Zamiast dużego garnka, mamy dwa mniejsze naczynia, do tego zgrabnie połączone razem. Wszystko się mieści, lepiej funkcjonuje i dużo lepiej wygląda.
Podobnie z architekturą tego budynku. Łatwiej i wygodniej pomieścić oczekiwania inwestora i ograniczenia Planu Miejscowego w dwóch mniejszych budynkach stanowiących całość niż w jednym. W tym wypadku to było dobre rozwiązanie- tłumaczy architekt Paweł Lis.
W efekcie budynek został „rozcięty” w poprzek bocznych elewacji. Ten zabieg podkreślił strefę wejścia oraz pozwolił na doświetlenie lokali w ich środkowej części. Zadaszenie zostało podzielone na dwa niezależne dachy i oddzielone wąskim tarasem. Bryła budynku została podwojona. Tak powstał Dom Dwojaki, który swoją formą przypomina bliźniacze ceramiczne naczynie.
Dom Dwojaki to czterolokalowa willa miejska zaprojektowana na Starych Włochach. Budynek odwołuje się do tradycji ceglanych domów z okresu międzywojennego a jego nazwa nie jest przypadkowa. Każdy z czterech lokali willi ma trzy poziomy i własny teren zielony. Parter o wysokości 3 metrów, mieści przestronny salon z jadalnią oraz otwartą kuchnią. Ze strefy dziennej możemy wyjść prosto na duży, zielony ogródek. Na piętrze znajduje się wygodna sypialnia z łazienką oraz gabinet. W większych lokalach znajduje się dodatkowy pokój gościnny. Na trzecim poziomie, czyli poddaszu mieszczą się dwa pokoje i łazienka. Garaż znajduje się w części podziemnej budynku. Taki program gwarantuje komfortowe funkcjonowanie 4 osobowej rodziny.
Na uwagę zasługują balkony na pierwszym piętrze po obu stronach budynku. Podparte skośną klinkierową ścianą, tworzą charakterystyczny akcent w kształcie litery T. Dzięki temu cała architektura budynku staje się bardziej wyrazista.
Trzykondygnacyjny budynek ma elewacje obłożone płytką klinkierową ręcznie formowaną ,,Fortuna” firmy Wienerberger. Przestrzenie międzyokienne zostały zabudowane płytami w systemie alucobond, dach został pokryty blachodachówką
z firmy Pruszyński. Wszystkie okna są zaprojektowane jako dwukomorowe trzyszybowe w systemie ślusarki aluminiowej. Część z nich została zaopatrzona w system przesuwny typu HS.
FUNKCJA: 4 lokalowa Willa miejska z garażem podziemnym
LOKALIZACJA: ul. Poziomkowa 6, Stare Włochy, Warszawa.
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 620m2
ROK: 2019/2020r.
INWESTOR: MaRS sp.z o.o.
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis
współpraca: mgr arch. Karolina Osuchowska
KONSTRUKCJA: mgr inż. Daniel Chmiel
GENERALNY WYKONAWCA: PLACE INVEST
foto: Radek Gałczyński