Dom 2Wu Lokalowy Na Plomyka

FUNKCJA: 4 lokalowa Willa miejska z garażem podziemnym
LOKALIZACJA: Warszawa, Stare Włochy, ul. Pozimkowa 6
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 620m2
ROK: maj 2018. W trakcie realizacji.

INWESTOR: MaRS sp.z o.o.


AUTOR: mgr arch. Paweł Lis

współpraca: mgr arch. Karolina Osuchowska

KONSTRUKCJA: mgr inż. Daniel Chmiel

wizual: pawel lis architekci

P54 to prawdziwy Barbarzyńca na terenie Miasta Ogrodu Włochy. 

Dlaczego to barbarzyńca?

Bo Czarny Dom Szufladowy stoi na ulicy Płomyka w jednym szeregu z radosną zabudową, która skrzy kolorowymi elewacjami , fikuśnymi dachami o różnorakim spadku . Jako jedyny z towarzystwa na tym kolorowym festynie jest w czarnej klinkierowej elewacji. Z pewnością nie jest domem, który powstał z myślą o uciesze gawiedzi.

Ale cytując Hrabala to Czuły barbarzyńca.

Stoi spokojnie w pięknej lokalizacji na brzegu Parku ze Stawami Cietrzewia.

Respektuje wszystkie wymogi MPZP. Nie wywyższa się ponad sąsiadów- ma kalenicę na tej samej wysokości i takie same spadki połaci dachowych jak przylegający do niego budynek .

Zaprojektowanie dwulokalowego domu na działce o szerokości poniżej 16m z sąsiednim domem w ostrej granicy To niełatwe zadanie.

Pomysł na zabudowę przypomina narożną szafkę z szufladami.  Charakterystyczny element domu to otwarty dwupoziomowy narożnik, który tworzy bryła zadaszenia nad podniesinym parterem, wysunięta z budynku niczym monstrualna szuflada. Pierwotnie zadaszenie było wsparta tylko na jednym słupie. Inwestor, który jest jednocześnie sprawnym i doświadczonym wykonawcą , stojąc każdego dnia budowy pod wielotonową „szufladą” nie wytrzymał jej presji i dla "spokoju ducha" zdecydowal się na wykonanie kolejnej podpory .

Biale wykończenie zewnętrznych sufitow i okien powoduje wrazenie oddzielenia poszczególnych brył co w konsekwencji wprawia elementy budynku „w ruch”.

P54 to dom dwulokalowy z garażem w przyziemiu. Każdy z lokali ma niezależne wyjście z garażu i niezależne wejście do domu. Każdy ma dwa pełne poziomy i poddasze użytkowe.

Pierwszy lokal od strony ulicy Plomyka jest przeznaczony na biuro lub mieszkanie. Ma okna na południowo zachodnią stronę. Udalo się zachować koronę sąsiadującego drzewa, której konary kladą się nad zadaszeniem tarasu.

Drugi lokal został urządzony myślą o dużej rodzinie i został usytułowany od strony południowo wschodniej . Jego okna wychodzą na kameralny wewnętrzny ogród i Park ze Stawami Cietrzewia .

W Parterze domu, który ma wysokość 3m zaprojektowano strefę dzienną z salonem, kuchnią i jadalnią. Wejście do niej jest wyniesione półtora metra powyżej poziomu terenu. To z powodu zlokalizowania garażu poniżej poziomu terenu i trudnych warunków wynikających z posadowienia fundamentow w sąsiedniej kamienicy. Mając ścianę fundamentową w ostrej granicy i robiąc podziemny garaż trzeba bardzo uważać, żeby nie zawalić budynku sąsiada.

Na piętrze znajdują się łazienki, pokoje dzieci i sypialnie rodziców. Na poddaszu są pracownie i pomieszczenia techniczne .

Elewacje Domu zostały wykończone ciętą cegłą Long John Black z firmy Wienerberger. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej a pomiędzy nimi zamontowano płyty alucobond. Tarasy zostały wykończone mikrocementem.

Budynek został dodatkowo wyposażony w rekuperację i klimatyzację, którą zasilają ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na południowej połaci dachu. Ogniwa generują 6kW co w zupełności wystarcza na całą obsługę energetyczną budynku. W domu i na zewnątrz jest też inteligentny system zarzadzania światłem i dźwiękiem

CZARNY DOM SZUFLADOWY -P54 to projekt bezkompromisowy. Dom nie wpisuje się w kolorowy rozgardiasz panujący w ulicznej pierzei. Świadomie nie próbuje upodobnić się do sąsiadującej zabudowy i świadomie manifestuje swoją odrębność. To czarny monolit, który stoi w środku chaotycznie zaprojektowanej zabudowy lat minionych, proponując dla jej obszaru zupełnie nowy standard architektury.

^
This website uses cookies. Privacy policy Close