Osiedle zostało zlokalizowane na unikalnej działce, której wschodnia krawędź kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Na dole przepływa strumień Raduni. Tutaj powstał kameralny zespół 8 domów jednorodzinnych, który z racji wykończenia elewacji i dachów kamieniem otrzymał nazwę MONOLIT.
Monolit uzyskał Nominację w prestiżowym konkursie Simon Architecture Prize 2024, Fundacio Mies Van Der Rohe Barcelona.
Oczekiwaniem inwestorów było stworzenie osiedla gdzie każdy dom będzie inny, gdzie jakość architektury ma stanowić o jego niepowtarzalności. Oglądając miejsce inwestycji z krawędzi skarpy widać teren jaki formował się tutaj przed milionami lat.
Inspiracją dla naszej Architektury stały się Torosy- spiętrzona przez wiatr i prądy morskie kra, ktora tworzy „małe góry lodowe” występujące na Bałtyku w okolicach Półwyspu Helskiego. Dynamiczna forma budynków, ich szczyty, ukośne linie okien czy nadwieszenia pięter nawiązują do geometrii połamanej i spiętrzonej kry lodowej. Całość wpisuje się w uformowaną w prawiekach skarpę z potokiem, porośniętą starymi dębami, których konary przecinają powietrze w różnych kierunkach.
Osiedle swoją nazwę zawdzięcza monolitom czyli ogromnym głazom narzutowym pozostawionym przez epokę lodowcową, które występują w rejonie Pomorza Gdańskiego. Struktura Monolitu znalazła swoje odbicie w kamiennym wykończeniu dachu i elewacji budynku. Uzyskana w ten sposób spójna forma domów i jej skalny rzeźbiarski charakter dobrze oddaje ducha tej nazwy.
W domach w układzie bliźniaczym bryły pięter zostały od siebie odsunięte. Wszystkie budynki mają charakterystyczne wysunięte nadwieszenia pięter od strony ogrodów. Wyróżnia je ukośna forma ścian i okien oraz białe wykończenia wnęk.
Domy wolnostojące usytułowane od wschodu mają tarasy na krawędzi skarpy i wyjątkowy widok na opadające zbocze porośnięte wiekowymi dębami. W parterach domów została zaprojektowana strefa dzienna z salonem, jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz łazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2wie łazienki. Wysokość użytkowa piętra to 2,7m. Każdy lokal posiada 2wu stanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym. Bramy garażowe zostały zlicowane z elewacją.
Konstrukcja domów została oparta o żelbetowe ściany gr 18cm i stropy monolityczne. Elewacje i dach zostały zaprojektowane w systemie wentylowanym i wykończone płytami szarego bardzo twardego piaskowca z Męciny obok Nowego Sącza.
Budynki zasilane są przez pompy ciepła, wyposażone w system klimatyzacji i rekuperacji. W każdym domu zastosowano dach solarny w technologii SUNROOF. Osiedle posiada zbiorniki retencyjne służące do odzyskiwaniu wody deszczowej i ponownego nawadniania ogrodów. Zachowano istniejącą zieleń, zaplanowało i wykonano nowe nasadzenia na terenie całego Osiedla. Wykonano utwardzenia jako powierzchnie czynną biologicznie i system oświetlenia zewnętrznego dla ogrodów i ciągów komunikacyjnych.
Architektura zespołu domow Monolit została zainspirowana topografią terenu, przyrodą i zjawiskami jakie mają miejsce na terenie Pomorza Gdańskiego.
Wykończenie budynkow naturalnym kamieniem pozwoliło uzyskać spójny, rzeźbiarski charakter dla całego osiedla i wpisać go w niezwykły teren.
FUNKCJA: Osiedle 8 domów w zabudowie bliźniczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gańskiem, ul. Marsa/Jowisza
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2160m2
ROK: Projekt 2021-Realizacja 2024.
INWESTOR: 4 KONCEPT i HERZINVEST
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis,
WSPÓŁPRACA: mgr arch. Piotr Gasparski
KONSTRUKCJA: mgr inż. Jan Tolksdorf
PROJEKT ZIELENI: arch. Marta Dorozik
FOTO: Emi Karpowicz