Pomysł na oryginalną formę domu podpowiedział kształt bumerangu. Archinea/Onet uznał Swoosh House za Najciekawszy Dom w Polsce 2024r. Lebel Magazin zaliczył dom do TOP 8 w Polsce 2024r. Murator zaliczył dom do TOP 10 w Polsce 2024r.
Oczekiwaniem inwestorów było stworzenie niedużego domu, który dobrze wpisze się w kameralną działkę graniczącą ze starodrzewiem a jego architekturę będzie wyróżniał umiar i niepowtarzalność.
Na osi wydłużonego parteru, zostało ukośnie osadzone piętro. Jego odchylenie względem linii parteru zostało podkreślone ścianą wygiętą w łuk. Uzyskana w ten sposób dynamiczna forma domu zapewniła jego dobre ustawienie względem stron świata i nadała mu cechy niepowtarzalności.
Istniejący dojazd do budynku wymusił ustawienie frontu od strony wschodniej. Wejście do domu zostało podkreślone dużym narożnym oknem. Widać przez nie ażurowe schody prowadzące na piętro. Strefa dzienna i sypialnia na parterze otwierają się na zachód w kierunku wysokiej zieleni. Nadwieszone piętro z gabinetem i pokojami dzieci wygina się ku południowi. Narożne okno w gabinecie umożliwia także widok na zachód.
Dom jest w trakcie montażu baterii słonecznych i magazynu energii. Na działce przygotowano system retencyjny do pozyskiwania wody deszczowej do podlewania ogrodu.
Ten dom o powierzchni 220m2 ma charakter skromnej pawilonowej architektury a jego unikalny wygląd determinuje wygięte w łuk nadwieszenie piętra. Budynek dzięki lekkiej i „miękkiej” formie dobrze wpisał się w otoczenie. Patrząc na niego przychodzą na myśl pawilonowe domy wybudowane w latach 1945-1966 w programie Case Study Houses.
FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny
LOKALIZACJA: Strzykuły pod Warszawą
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 220m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 2060m2
ROK: 2019-2023.
INWESTOR: Prywatny
AUTOR: arch. Paweł Lis
WSPÓŁPRACA: arch. Karolina Osuchowska
KONSTRUKCJA: SPACE-GROUP
FOTO: OSKAR TUSZYŃSKI