EN

Inspiracją dla tego projektu były budynki realizowane w latach 60-tych w programie „Case Study Houses” w USA. Domy w formie mocno przeszklonych pawilonów projektowali tacy wybitni architekci jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Richard Neutra

Bardzo szeroka od ulicy i plytka dzialka dala mozliwosc do zaprojektowania dlugiego pawilonu z poprzeczną nadbudową. W parterze zlokalizoana jest funkcja dzienna, pomieszczenia gospodarcze i garaż. Na piętrze znajdują się sypialnie i łazienki. Dom zostal zaprojektowany na planie niesymetrycznego krzyża, który tworzą dwa prostopadłościany polożone na sobie. Krótsze ramię prostopadlościanu na piętrze dzieli budynek na strefę dzienną z otwartym patio i strefę wjazdu z garażem. Szerokie okna parteru i pokojow na piętrze wychodzą na to samo patio z basenem.

 

 

- więcej informacji - - mniej informacji -

Energooszczędność to także cecha domu o dużej ilości okien. Zredukowano mostek termiczny na styku szyby i ramy stosując cieply profil aluminiowy i 3szybowy pakiet w oknach. Zastosowano plyty izolacyjne PIR o współczynniku przewodzenia ciepla Lambda 0,022 W/(mK) co oprócz poprawy izolacyjności stropow i scian pozwolilo na odchudzenie scian i stropów. Część stropu została opuszczona ponizej lini okien fasadowych co optycznie takze wplynęło na jego wyszczuplenie.

W parterze zastosowano szklo bezpieczne. Mocno przeszklony budynek został zaprojektowany w prosty sposób i w oparty o przejrzystą funkcje. Całość dobrze wpisuje się w mocno zadrzewioną działkę i dzięki lekkiej kompozycji zyskuje charakter pawilonu.

Dom zaliczony przez portal Bryła do 10-ciu najpiękniejszych domów w Polsce

FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny

LOKALIZACJA: Opypy pod Warszawą

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 202m2

POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 1612m2

ROK: 2015

AUTOR: mgr arch.Paweł Lis

PROJEKT WNĘTRZ: mgr arch.Paweł Lis

FOTO: Kajetan Szeliński

^
Ta strona używa plików cookies. Polityka prywatności Zamknij