FUNKCJA: Budynek mieszkalny jednorodzinny
LOKALIZACJA: miejscowość pod Warszawą
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 285m2
POWIERZCHNIA DZIAŁKI: 1800m2
ROK: 2017-2019
INWESTOR: Prywatny
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis
KONSTRUKCJA: mgr inż. Daniel Chmiel
FOTO: Radek Gałczyński
RB23 zdobyla Srebro w Światowym Konkursie Designu czyli SILVER A' DESIGN AWARD IN ARCHITEKTURE 2022-2023 w kategorii Architecture, Building and Structure w konkursie A' Design Award & Competition
To realizacja, która już w 2021r została zaliczona do Najciekawszych i Najlepszych domów w Polsce.
Ten niespełna 300 metrowy dom, który z powodzeniem można zakwalifikować do kategorii butikowej rezydencji stoi w jednej z zalesionych podwarszawskich miejscowości.
Nie posiada monumentalnej, wielokondygnacyjnej bryły z podjazdem dla kilku aut ani wielkiego podgrzewanego basenu w ogrodzie. RB 23 to lekka, dynamiczna architektura zakomponowana z trzech prostopadłościennych brył. Każda z nich została obłożona płytką klinkierową i kryje w sobie inną funkcję. Dom został wybudowany na 1700m2 leśnej działce w niewielkiej miejscowości pod Warszawą.
Do domu prowadzi miękko wygięta ściana wysuniętej bryły garażu.
Wejście zostało podkreślona poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu i duże kwadratowe okno stanowiące swoisty kadr z widokiem na bieg schodów w salonie.
Po wejściu do domu widok otwiera się na przestronny salon z kominkiem, jadalnię i otwartą kuchnię z wyspą. Po drugiej stronie korytarza jest gabinet, pokój gościnny, duża garderoba z łazienką. Obie strefy dzielą lekkie ażurowe schody swobodnie oparte o strop piętra. Parter charakteryzuje wysokość 3m oraz brak betonowych podciągów nad otworami okiennymi. Dzięki temu okna rozcinają ścianę od podłogi do samego sufitu.
Z salonu poprzez rozsuwane okna można przejść na taras zewnętrzny. Tutaj mieści się prawdziwa strefa relaksu. W cieniu pod nadwieszeniem bryły piętra ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł basenu z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok znajduje się zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni. Nagłośnienie ukryto w dociepleniu zadaszenia zewnętrznego. Ze strefy odpoczynku roztacza się widok na uporządkowaną leśną zieleń. Oprócz wieloletnich sosen i dębów są nasadzenia jałowców, cisów i berberysów. Przed komarami chroni lawenda i kocimiętka
Trzeci prostopadłościan stanowiący piętro budynku został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia. Od strony wejściowej jego elewacja została rozcięta długim wąskim oknem „wciśniętym” w głąb ściany. Efekt został podkreślony przez ukośne ścianki oprawione w ceramiczną i wąską ramę fasady. Rozwiązanie przypomina widok leśnych ambon z jakich przez wąską szczelinę można obserwować leśne życie. Piętro to strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Są tutaj 3 pokoje z łazienkami i garderobą oraz pralnia. Z pokojów można wyjść na balkon, który jednocześnie stanowi zadaszenie zewnętrznej strefy wypoczynku.
Dom posiada wentylację mechaniczną, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarzadzania światłem i dźwiękiem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewacja zostały obłożone płytką klinkierową a wykończenie podjazdu i chodników ułożono z płyt betonu architektonicznego.
Ten prawie trzystu metrowy dom na leśnej działce z małym ogrodem i strefą wypoczynku z kameralnym basenem w pełni zasługuje na miano małej butikowej rezydencji.
ZDOBYWCA SILVER A' DESIGN AWARD IN ARCHITEKTURE 2022-2023 w kategorii Architecture, Building and Structure w prestiżowym konkursie A' Design Award & Competition
PORTAL ARCHINEA I PORTAL F5 UZNAŁ RB23 JEDNYM Z NAJLEPSZYM DOMOW W POLSCE.